Čtení na dovolenou

27.06.2022


Už si balíte kufry na dovolenou? Ať už máte v plánu polehávání na pláži nebo běhání po horách, dobrá knížka se hodí vždycky. Pojďtě se mnou dnes mrknout na pár tipů na čtení, které bude dostatečně dovolekově relaxační a zároveň díky němu nenecháte zahálet svoji angličtinu 😉Léto je obvykle ve výuce jazyků takový trošku lenošný čas. Skupinové kurzy až na výjimky neprobíhají a ani těm nejpilnějším studentům, kteří si platí individuální lekce, se od bazénu a dobrého drinku na hodinu angličtiny moc nechce. Jenže ono existuje i elegantní řešení, které kombinuje bazén, prima pití a učení dohromady. Jmenuje se četba v angličtině.

Pokud jste si teď ale představili Janu Eyrovou, Williama Shakespeara nebo Agathu Christie, rychle na to zapomeňte. Klasická literatura je úžasná, krásná a nesmírně obohacující, ale přiznejme si, že na dovolenou si obvykle bereme trošku jiné čtení... Potřebujeme něco oddychového, vtipného, lehkého, a ne moc dlouhého 😉 Takže místo "Větrné hůrky" nebo "Romea a Julie" sáhněte raději po něčem moderním a trochu jednodušším.Co moji studenti oceňují jako zábavnou a zároveň nepříliš náročnou četbu, jsou komiksy: Snoopy, Garfield, Calvin a Hobbes nebo Spiderman - cokoli, co vás baví a připadá vám zábavné. Obrázky vám pomůžou pochopit příběh a souvislosti a z dialogů nasosáte užitečné fráze a slovíčka.

O něco náročnější alternativou ke komiksům je například série "Deník malého poseroutky" (The Diary of a whimpy kid). I tady vám pomůže hromada obrázků, ale textu už je mnohem víc, takže pokud se chcete bavit, ale zároveň taky trochu víc číst, tohle je dobrý tip.

Další sérií, kterou moji studenti rádi čtou, je Harry Potter. Díky zkouknutým filmům už nemají problém s kontextem a dějem a můžou se soustředit na krásnou angličtinu a bohatou slovní zásobu.

Pokud na sobě rádi pracujete a máte rádi sebevzdělávací knížky, mohly by se vám líbit například Atomové návyky (Atomic habits) od Jamese Cleara,  Objevte své PROČ (Start with WHY) od Simona Sinka, Jsi prostě borec (You are a badass) od Jen Sincero nebo Čtyři dohody (Four arrangements) od Dona Miguela Ruize. Ať už máte v plánu jakoukoliv knížku, zkuste její anglickou verzi. Vím, že to bude trochu náročné, ale kdy jindy na to máte čas než v létě?


Pokud se bojíte, že by na opravdový plnotučný originál vaše jazykové schopnosti nestačily, neházejte flintu do obilí. Je tu pro vás alternativa v podobě tzv. graded reading. Je to zjednodušená anglická četba rozdělená podle obtížnosti, kde nejnižší level je srozumitelný i pro úplné začátečníky. Svou první pohádku v angličtině si tak může přečíst i dítě ve 3. třídě. S každou další úrovní pak přibývá jak bohatší slovní zásoba, tak i trochu složitější gramatika.

U některých titulů/vydavatelství můžete narazit i na knížku s přiloženým CD/MP3, kde text knihy čte rodilý mluvčí - můžete si tak číst a poslouchat zároveň. A pokud se vám nechce listovat (nebo googlit) ve slovníku, sáhněte po dvojjazyčných knihách - knížkách, kde je na levé stránce text v originále a na pravé je text přeložen do češtiny. Takže když narazíte na slovíčko nebo větu, se kterými si nebudete vědět rady, pomoc budete mít doslova na dosah ruky.Jakou knížku si vyberete je na vás - nabídka je velmi široká, od pohádek přes detektivky, známé filmové příběhy, až po klasiku jako je například Jane Austen a její Pýcha a předsudek. A nemusíte ani nikam daleko chodit. Knihy v originále i zjednodušenou četbu nabízí většina internetových knihkupectví.

Od studentů často slýchám, že by si chtěli rozšířit slovní zásobu, ale nevědí jak, nebo na to nemají čas. Čtení je ten nejlepší způsob, jak nasosat nová slovíčka pěkně zasazená do kontextu a léto je ten nejlepší čas, kdy se do čtení pustit bez výčitek a spěchu. Tak krásné léto a ať se vám hezky čte 😉                        Další články na blogu: