Lektorská sebepéče

23.04.2024


K tomuto článku mě inspirovala moje nedávná účast na online konferenci pro lektory cizích jazyků, kde jsem měla tu čest být jedním z 23 řečníků, kteří zde přednesli své příspěvky. Mluvila jsem o pěti aspektech, které je dobré si pohlídat, když jako lektor chcete svoji práci dělat dlouhodobě a spokojeně.

Aspekt, který s kolegy lektory zjevně rezonoval nejvíc, byla sebepéče. Ukázalo se, že je to téma, které řeší nejen lektoři, kteří svojí volnonožeckou dráhu teprve začínají, ale i lektoři, kteří jsou na volné noze už nějaký ten pátek. Prý je to téma, které je i po mnoha letech v podnikání dobré si připomenout, říkali. Tak mi ho tu dovolte dnes otevřít a podívat se společně na to, proč bychom jako lektoři měli víc myslet sami na sebe.



Jestli máme my, jazykoví lektoři na volné noze, něco společného, je to láska k jazyku (nebo jazykům), které učíme a touha předávat tohle nadšení dál. Býváme často empatičtí, pečující a na našich klientech nám záleží, takže se jim snažíme vyjít maximálně vstříc. A to někdy až tak, že zapomínáme sami na sebe a nabereme si toho víc, než dokážeme unést.

Učitelé ve škole mají svůj rozvrh stabilní a s ním i pravidelný příjem. My, volnonožci, dostaneme zaplaceno jen za ty lekce, které opravdu odučíme. A každá lekce, kterou klient zruší, tak pro nás znamená menší výdělek, než se kterým jsme počítali. Proto někdy vypadá lákavě doplnit si rozvrh o několik flexibilních klientů navíc, kterým můžeme nabízet aktuálně uvolněné časy. Jenže když se pak sejde týden, kdy z pravidelných klientů nezruší nikdo a k nim ještě máme tyhle další lekce navíc, může z toho být docela dost vyčerpávající jízda.



S výdělkem souvisí i další problém, který je u volnonožců velmi častý; stejně jako nechceme, aby klienti rušili lekce nám, nechceme samozřejmě rušit lekce ani my sami. A tak se přetahujeme a učíme často i tehdy, kdy nám není psychicky nebo fyzicky dobře. Omlouváme si to tím, že přes obrazovku počítače klienta nenakazíme, a odučit lekci s mírnou teplotou určitě zvládneme.

A další nešvar, kterou u kolegů často vídám je, že si nehlídají svoji "pracovní dobu" a učí tehdy, kdy si to vyžádají jejich klienti. Jenže často pak z toho vyleze pracovní den, který začíná brzy ráno a končí dávno po večerníčku, ale lekce v něm jsou roztahané, proložené neproduktivními pauzami, které nejsou vhodné ani na jinou soustředěnou práci, ani na pořádný odpočinek. Lektoři pak jedou celý dlouhý den v "pracovním módu", ale jejich výdělek tomu neodpovídá, a ještě k tomu tohle pracovní rozvržení také velmi často koliduje s jejich osobními potřebami nebo potřebami jejich rodiny.



Sama jsem si před 15 lety prošla ukázkovým vyhořením a mrzí mě, když kolem sebe vidím lektory, kteří se do něčeho podobného řítí taky, protože uvěřili, že "takhle se to v naší branži zkrátka dělat musí".

Nemusí. Pojďme, prosím, jednou provždy znormalizovat to, že:

  • Je úplně v pořádku snažit se i jako volnonožec o work-life balance. Naše práce nás baví a často ji tak řadíme i mezi své koníčky, ale nezapomínejme ani na ostatní volnočasové aktivity a na naše rodiny a přátele. I ti nás potřebují a my potřebujeme je. Tak ani o sebe ani o ně nezapomínejme pečovat.

  • Je úplně v pořádku nastavit si pracovní den tak, jak vyhovuje nám. Jsme na volné noze, využijme tu svobodu, která je s tím spojená a pracujme tehdy, kdy to vyhovuje našemu osobnímu i rodinnému nastavení. Zvažujme, kdy má smysl kývnout na pracovní nabídku, která nám časově nevyhovuje, a kdy je lepší takovou zakázku odmítnout.

  • Je úplně v pořádku být někdy nemocný. Když onemocní klient, máme pro to pochopení, ale když onemocníme my sami a musíme klientům lekce zrušit, cítíme se často provinile. Ale stejně jako bychom my sami nechtěli platit za sezení u terapeuta, který nás samou únavou nevnímá a nepotěšilo by nás kafe, do kterého nám nachlazená servírka naprská, neměli bychom do takové pozice stavět ani naše klienty.

  • Je úplně v pořádku odpočinout si od interakcí s lidmi. Lektorská práce je velmi náročná, vyžaduje koňské dávky soustředěné pozornosti, trpělivosti, pozitivního přístupu, úsměvů a mnoho dalšího a je přirozené, že se po celém dni/týdnu plném sociálních interakci někdy cítíme vyždímaní a potřebujeme se uklidit do ticha a samoty.



Vyčerpaný nebo nemocný lektor nemůže podávat takový výkon jako ten, který má baterky dobité. A když se necítíme z jakéhokoliv důvodu dobře, ovlivňuje to kvalitu námi odvedené práce a klient tak nedostane to, za co zaplatil a co – právem – očekával.

Zároveň také tím, že svému tělu a mysli nedáme to, po čem volají, ubližujeme sami sobě. A možná byl na začátku strach, že když zrušíme pár hodin, ztratíme toho klienta nebo přinejmenším přijdeme o výdělek. Ale co se stane, když se o sebe nebudeme starat dlouhodobě, budeme přehlížet varovné signály a přetahovat se?

Je celkem jedno, jestli dřív odpadne naše unavené tělo nebo naše přetažená hlava; něco nás prostě jednoho dne dost razantně sundá. A vyhrabat se z takové díry trvá mnohem déle než vyležet chřipku. A TO je přesně ten bod, kde se ztráty svých klientů nebo výdělku můžeme oprávněně obávat.

Takže z toho, že se budeme starat o sebe, odpočívat, dávat svému tělu šanci vyléčit se z nemocí a naší hlavě dáme prostor srovnat si myšlenky, budou nakonec těžit i naši klienti. Protože budeme odpočatí, plní energie a nových nápadů, s dobrou náladou a naši klienti budou vrnět blahem.



Jak jste na tom vy a vaše lektorské podnikání? Máte ho nastavené tak, aby vám v něm bylo dobře, nebo na sebe pro dobro svých klientů někdy trošku zapomínáte? Kdybyste to potřebovali trošku vyladit, moc ráda se nad tím s vámi sejdu. Nabídku konzultací i odkaz na rezervační systém najdete v sekci konzultace. Budu se na vás moc těšit ❤️.


Další články na blogu:

K tomuto článku mě inspirovala moje nedávná účast na online konferenci pro lektory cizích jazyků, kde jsem měla tu čest být jedním z 23 řečníků, kteří zde přednesli své příspěvky. Mluvila jsem o pěti aspektech, které je dobré si pohlídat, když jako lektor chcete svoji práci dělat dlouhodobě a spokojeně.

Moje mateřština, český jazyk, je velmi složitá. Gramatika je komplikovaná, rozsáhlá a náročná i pro nás, rodilé mluvčí, a její výuce se ve škole věnuje hromada času. Na druhou stranu s výslovností si my, Češi, hlavu lámat moc nemusíme – slova se v češtině čtou tak, jak se píšou. A možná i to je důvod, proč i při výuce cizích...

S pojmy "extrovert" a "introvert" se už někdy určitě potkal každý z vás. Definice říká, že extroverti jsou osoby, které čerpají energii a inspiraci především z okolního světa, zatímco introverti ji čerpají ze světa vnitřního, ze svých pocitů, myšlenek a prožitků.

Nedávno mi volala moje klientka, se kterou se dvakrát týdně potkáváme online na individuálních lekcích. Jestli prý bych se nechtěla ujmout výuky jejího kolegy..?

Na začátku ledna jsem si dala dárek. Po podzimu, který byl v mnoha ohledech náročnější, než jsem čekala, jsem si uvědomila, že ačkoliv miluju svoji rodinu i svoji práci a nevyměnila bych je za nic na světe, potřebuju si od nich trochu odpočinout. A protože jsem introvert a občas dost příšerný asociál, nejlíp dobíjím baterky když jsem sama.

Klienti, kteří se na mě obrací s poptávkou po spolupráci jsou z velké většiny lidé, kteří vědí co chtějí, jsou rozhodnutí pro to něco udělat a na úvodní konzultaci tak přichází s předem formulovaným cílem.

Angličtinu potřebujete ke svému životu nebo práci, ale stále se vám nedaří ji naučit. Už několikrát jste zkoušeli začít, chodili jste na kurzy do jazykovky a po večerech šprtali nepravidelná slovesa, ale to učení vám prostě nejde a nebaví vás a vůbec, nejradši byste na to hodili vidle...? Existuje několik důvodů, proč tomu tak může být.

Ve škole jsme všichni strávili spoustu let a odnesli jsme si odtamtud hromadu vědomostí, zkušeností (ať už dobrých či špatných), a taky určitý způsob učení, mindset, se kterým přistupujeme k novým věcem, které se potřebujeme naučit. A ne vždy je to tak úplně výhra.

Když potkáte na ulici člověka, který si něco povídá sám pro sebe, asi si pomyslíte něco o jeho duševní nerovnováze. Napadlo vás ale někdy, že by samomluva mohla být i užitečná?

Už si balíte kufry na dovolenou? Ať už máte v plánu polehávání na pláži nebo běhání po horách, dobrá knížka se hodí vždycky. Pojďtě se mnou dnes mrknout na pár tipů na čtení, které bude dostatečně dovolekově relaxační a zároveň díky němu nenecháte zahálet svoji angličtinu 😉

Nekrmit

29.04.2022

Nedávno jsem jednu svoji novou klientku trošku zaskočila. Zakoply jsme během diskuze o téma "tancování" a ona zmínila, že se tanci sama aktivně věnuje. Pro mě jako lektorku to byla skvělá příležitost jak klientku "rozmluvit" na tématu, které ji bude bavit.

Jak byste se cítili, kdybyste prodavačku v obchodě s obuví požádali o tenisky a ona vám přinesla holínky? Kdybyste v kavárně místo objednaného cappuccina dostali lungo s mlékem? Nebo kdybyste pod odkazem na on-line kurz o DPH našli kurz o bezpečnosti práce?