5 důvodů, proč s angličtinou stále bojujete

07.01.2023

Angličtinu potřebujete ke svému životu nebo práci, ale stále se vám nedaří ji naučit. Už několikrát jste zkoušeli začít, chodili jste na kurzy do jazykovky a po večerech šprtali nepravidelná slovesa, ale to učení vám prostě nejde a nebaví vás a vůbec, nejradši byste na to hodili vidle...? Existuje několik důvodů, proč tomu tak může být.

Jaký je ten váš?


1. Jste zaseklí v minulosti

"Angličtina na škole byla nuda, učitelka byla hrozná nána, pak jsem chodil do kurzu v jazykovce a to bylo to samý, nic mě tam nenaučili."

Angličtina ve škole možná nebyla nejzábavnější předmět a vaše učitelka možná nebyla nejostřejší tužka v penále, ale upřímně, jak dlouho se na to ještě chcete vymlouvat? Jste dospělí, je na čase převzít zodpovědnost za svoji budoucnost. Jestli se anglicky opravdu chcete naučit, zvládnete to. Jen prosím nečekejte, že se najde někdo, kdo vám to jednoduše "naleje do hlavy". Zázračné metody bohužel nefungují. Existuje ale spousta způsobů, které fungují, jen se nesmíte bát pro to sami něco udělat.



2. Nevěnujete pozornost výběru lektora a kurzu

Není lektor jako lektor, není kurz jako kurz:

  • Někteří lektoři se drží učebnic a poctivě se studenty projdou všechny lekce od začátku až do konce, aby si mohli být jistí, že na nic důležitého nezapomněli. Jiní do hodin nosí poslechy, videa a novinové články, aby své studenty seznámili s autentickou angličtinou.
  • Někteří lektoři kladou důraz na správnost projevu a pilují se svými studenty gramatiku, jiní se zaměřují na rozvoj komunikačních schopnosti a budování jazykového sebevědomí.
  • Existují skupinové kurzy, které se může sejít bezva parta lidí, kteří pusu nezavřou a společně se rozmluví ani neví jak. A pak jsou tu individuální kurzy, ideální pro ty, kdo se ve skupině necítí komfortně a preferují bezpečný prostor 1-1, kde se nemusí bát, že se někdo bude smát jejich chybám.
  • Kromě přímých kurzů - kde se setkáváte s lektorem - existují i nepřímé kurzy, kde se učíte sami kdy a kde se vám to hodí a od lektora dostáváte zadanou samostatnou práci a následně také zpětnou vazbu.


Zásadní otázka zní: Co ve skutečnosti potřebujete vy?


Jste systematičtí a cítíte se dobře s učebnicí? Nebo máte raději freestyle a komunikaci a chcete se bavit o tématech, která zajímají vás a ne o těch, která jsou předepsaná v učebnici? Potřebujete občas vysvětlit gramatiku, nebo si chcete jen tak povídat? Cítíte se ve skupině lidí jako ryba ve vodě, nebo jako kapr na suchu?

Tohle všechno jsou otázky, nad kterými se vyplatí se zamyslet a upřímně si na ně odpovědět. Žádná odpověď není "dobře" nebo "špatně" - není důvod se cítit hloupě jen pro to, že zrovna vám nevyhovuje skupinová výuka, zatímco 5 vašich kamarádů je z ní nadšených. Je naprosto v pořádku "být svůj". Tak to prosím mějte na paměti, až si budete příště vybírat lektora nebo kurz - abyste si našli takový/takového, který bude vyhovovat vašim potřebám.



3. Chcete umět anglicky hned

10 let jste se před angličtinou schovávali a teď byste to najednou potřebovali dohnat ideálně za měsíc?

Sorry jako. Učení angličtiny je stejné jako učení čehokoliv jiného - potřebujete mít chuť a motivaci, potřebujete se nebát pro to něco udělat a potřebujete čas. A ano, můžete si se svým lektorem dohodnout intenzivní kurz, kde budete kombinovat přímou výuku se samostatnou prací a ten posun bude za měsíc hodně vidět a slyšet, ale zrychlení z nuly na sto chce prostě svůj čas.



4.  Zajímá vás hlavně cena

K čemu je dobré, že je to levné, když to neřeší váš problém? Koupili byste si o číslo menší boty jen proto, že jsou levnější?

V cenách jazykové výuky jsou - přirozeně - velké rozdíly. Skupinové kurzy bývají levnější než individuální lekce a lektor na začátku své kariéry si pravděpodobně řekne o méně peněz než lektor s 20letou praxí.

Otázka je, co doopravdy potřebujete vy? Chcete si udržovat svoji úroveň a nic vás netlačí hnát se rychle kupředu? A navíc, ve skupinovém kurzu, do kterého chodíte, se sešla bezva parta a je tam sranda a skvěle se s nimi povídá? Super! Pak jste přesně tam, kde máte být a předpokládám, že o ceně kurzu nijak dvakrát nepřemýšlíte.

Jestli ale potřebujete s angličtinou například kvůli práci rychle pohnout, chcete se rozmluvit, odbourat strachy, nemáte čas bavit se Bradu Pittovi jen proto, že je o něm zrovna v učebnici článek, ale potřebujete pracovat se svojí slovní zásobou, kterou využijete na své pracovní pozici, pak pro vás bude vhodnější individuální výuka, ideálně s personalizovaným přístupem. A to je investice, která se vyplatí, ale samozřejmě stojí víc, než skupinový kurz. A záměrně používám slovo "investice", nikoliv "cena", nebo "náklad". Peníze za vzdělání nebo osobní rozvoj neutrácíte; investujete je do sebe, do lepší pracovní pozice, většího sebevědomí, do své lepší budoucnosti.



5. Nenašli jste způsob učení, který by vás bavil.

To, že jste kdysi dávno ve škole zívali nad nudnou učebnicí neznamená, že to jinak nejde. Angličtinu se můžete učit hromadou různých způsobů. Můžete koukat na filmy, poslouchat podcasty, přečíst si vaši oblíbenou knížku v originále (nebo ve zjednodušené verzi), zazpívat si písničku se svojí oblíbenou kapelou anebo si zahrát pexeso. Můžete využít kopec aplikací v telefonu, mraky webových stránek, hromadu interaktivních cvičení, zahrát si on-line hry anebo sledovat zajímavé osobnosti na jejich Youtube kanále... Neříkejte mi, že TOHLE VŠECHNO je nuda. Možností je spousta. Určitě najdete něco, co vás chytne.



Až se příště rozhodnete, že se svojí angličtinou "konečně něco uděláte", nepodceňujte přípravu. Nabídka různých lektorů a kurzů je v dnešní době široká a určitě se vyplatí věnovat trochu času průzkumu trhu.

Zároveň si ale nezapomeňte před samotným hledáním položit sami sobě několik důležitých otázek, o kterých jsem psala - co vy sami potřebujete, jaký styl výuky vám vyhovuje a jaký ne, jak rychle potřebujete na své angličtině zamakat a na co se potřebujete zaměřit? To všechno jsou informace, které potřebujete znát PŘEDTÍM, než se pustíte do hledání; odpovědi na tyto otázky můžou totiž výběr toho správného kurzu nebo lektora výrazně determinovat.



Další články na blogu:

K tomuto článku mě inspirovala moje nedávná účast na online konferenci pro lektory cizích jazyků, kde jsem měla tu čest být jedním z 23 řečníků, kteří zde přednesli své příspěvky. Mluvila jsem o pěti aspektech, které je dobré si pohlídat, když jako lektor chcete svoji práci dělat dlouhodobě a spokojeně.

Moje mateřština, český jazyk, je velmi složitá. Gramatika je komplikovaná, rozsáhlá a náročná i pro nás, rodilé mluvčí, a její výuce se ve škole věnuje hromada času. Na druhou stranu s výslovností si my, Češi, hlavu lámat moc nemusíme – slova se v češtině čtou tak, jak se píšou. A možná i to je důvod, proč i při výuce cizích...

S pojmy "extrovert" a "introvert" se už někdy určitě potkal každý z vás. Definice říká, že extroverti jsou osoby, které čerpají energii a inspiraci především z okolního světa, zatímco introverti ji čerpají ze světa vnitřního, ze svých pocitů, myšlenek a prožitků.

Potřebujeme ještě v dnešní době k výuce jazyků učebnice? Mají nám stále co nabídnout, nebo už patří do starého železa? Dokáže výuka bez učebnic využívající autentické materiály, zážitky a komunikaci s rodilými mluvčími učebnice 100% nahradit? A je taková výuka tím správným řešením pro všechny?

Nedávno mi volala moje klientka, se kterou se dvakrát týdně potkáváme online na individuálních lekcích. Jestli prý bych se nechtěla ujmout výuky jejího kolegy..?

Na začátku ledna jsem si dala dárek. Po podzimu, který byl v mnoha ohledech náročnější, než jsem čekala, jsem si uvědomila, že ačkoliv miluju svoji rodinu i svoji práci a nevyměnila bych je za nic na světe, potřebuju si od nich trochu odpočinout. A protože jsem introvert a občas dost příšerný asociál, nejlíp dobíjím baterky když jsem sama.

Klienti, kteří se na mě obrací s poptávkou po spolupráci jsou z velké většiny lidé, kteří vědí co chtějí, jsou rozhodnutí pro to něco udělat a na úvodní konzultaci tak přichází s předem formulovaným cílem.

Angličtinu potřebujete ke svému životu nebo práci, ale stále se vám nedaří ji naučit. Už několikrát jste zkoušeli začít, chodili jste na kurzy do jazykovky a po večerech šprtali nepravidelná slovesa, ale to učení vám prostě nejde a nebaví vás a vůbec, nejradši byste na to hodili vidle...? Existuje několik důvodů, proč tomu tak může být.

Ve škole jsme všichni strávili spoustu let a odnesli jsme si odtamtud hromadu vědomostí, zkušeností (ať už dobrých či špatných), a taky určitý způsob učení, mindset, se kterým přistupujeme k novým věcem, které se potřebujeme naučit. A ne vždy je to tak úplně výhra.

Když potkáte na ulici člověka, který si něco povídá sám pro sebe, asi si pomyslíte něco o jeho duševní nerovnováze. Napadlo vás ale někdy, že by samomluva mohla být i užitečná?

Už si balíte kufry na dovolenou? Ať už máte v plánu polehávání na pláži nebo běhání po horách, dobrá knížka se hodí vždycky. Pojďtě se mnou dnes mrknout na pár tipů na čtení, které bude dostatečně dovolekově relaxační a zároveň díky němu nenecháte zahálet svoji angličtinu 😉

Nekrmit

29.04.2022

Nedávno jsem jednu svoji novou klientku trošku zaskočila. Zakoply jsme během diskuze o téma "tancování" a ona zmínila, že se tanci sama aktivně věnuje. Pro mě jako lektorku to byla skvělá příležitost jak klientku "rozmluvit" na tématu, které ji bude bavit.

Jak byste se cítili, kdybyste prodavačku v obchodě s obuví požádali o tenisky a ona vám přinesla holínky? Kdybyste v kavárně místo objednaného cappuccina dostali lungo s mlékem? Nebo kdybyste pod odkazem na on-line kurz o DPH našli kurz o bezpečnosti práce?

Nedávno čekala moji klientku důležitá schůzka se zahraničními obchodními partnery. A protože je profík, na schůzku se pečlivě připravila.

Synchronní výuka, asynchronní výuka, přímá či nepřímá výuka, blended learning... Pryč jsou doby, kdy jediným způsobem, jak se naučit jazyk bylo docházení do skupinového kurzu v jazykové škole. Dnešní doba nabízí nepřeberné množství možností jak své znalosti zdokonalovat, jen v těch názvech aby se čert vyznal... Jestli se v nich ztrácíte, nevíte...

Pro krátké a výstižné představení sebe sama, firmy nebo produktu, se používá slovní spojení elevator pitch. Představení by to mělo být stručné, asi jako kdybyste s někým jeli ve výtahu a měli na vysvětlení pouhou minutu, ale zároveň by mělo náležitě vystihnout podstatu věci.

Mýtus je všeobecně rozšířená nepravda, vymyšlené tvrzení bez dostatečných důkazů. A o učení angličtiny jich koluje celá řada. V tomhle článku najdete hitparádu TOP 13 mýtů, se kterými se já a mí kolegové z řad lektorů jazyků setkáváme nejčastěji.

Takhle krásně vypadá Jičín, město kde žiju, z kopce jménem Brada. Byla jsem tu mnohokrát. Kromě jiného jsem se tu i vdávala. Ale tohle je poprvé, co jsem tu na kole.

Overwhelmed

05.04.2021

Dneska budu tak trochu kálet do vlastního hnízda. Na Facebooku a Instagramu radím svým studentům jak se obklopit angličtinou, jaké cesty zvolit, aby je učení bavilo a jak na angličtině pravidelně pracovat a někam ji posouvat. Myslím ale, že je fér taky zmínit odvrácenou stranu věci. Že dnešní on-line svět má i svou temnou stránku a že přemíra...