Samomluva neboli self-talk

30.11.2020

Když potkáte na ulici člověka, který si něco povídá sám pro sebe, asi si pomyslíte něco o jeho duševní nerovnováze. Napadlo vás ale někdy, že by samomluva mohla být i užitečná?

Samomluva neboli self-talk je totiž jeden z nástrojů, který vás může v učení angličtiny posunout o pořádný kus dopředu. Je to skvělý způsob, jak se rozmluvit, nacvičit si užitečné fráze, zapamatovat si hromadu nových slovíček a vypilovat mnohem rychlejší a plynulejší projev. A nepotřebujete k tomu nic, jen sami sebe a trochu času.Self-talk můžete báječně využít při rozšiřování slovní zásoby. Stačí se projít po bytě a pojmenovávat věci a zařízení, nebo při vaření večeře vyjmenovat všechny ingredience, které budete potřebovat. Popisovat můžete obrázky z dovolené, katalog IKEA, letáky z Lidlu nebo prezentaci od kolegy z práce. Jakákoliv slovní zásoba, kterou si potřebujete zafixovat, se vám díky samomluvě do hlavy dostane mnohem lépe, než kdybyste si ta slovíčka jen potichu četli.

Procvičovat takhle můžete i gramatiku. Pokud bojujete s minulým časem, zkuste si cestou autem domů z práce zavzpomínat, co všechno jste dělali na minulé dovolené. Pokud potřebujete vypilovat třeba vazbu "going to", spřádejte při hrabání listí plány na příští víkend. Anebo si opakujte užitečné fráze spojené s cestováním.Často od studentů slýchám, že když se dostanou do situace, kdy angličtinu potřebují použít, nedají najednou "dohromady kloudnou větu". Problém je ten, že když vás překvapí cizinec s mapou v ruce, nemáte čas skládat dohromady jednotlivá slovíčka a zkoumat, jestli to puzzle bude fungovat. Potřebujete otevřít šuplík a vytáhnout z něj větu, nad kterou už nebudete muset přemýšlet. A abyste takových vět měli v tom šuplíku co nejvíc, potřebujete si je nejdřív v klidu sami sestavit, pak si je několikrát zopakovat, zafixovat si je a přesunout je do dlouhodobé paměti, aby byly "ready to use". A to je přesně ta činnost, kterou se nemusíte zdržovat na hodině s lektorem, protože ji zvládnete úplně nejlíp sami doma.

Připravit se takhle můžete na nepřeberné množství situací, které vás můžou v životě potkat. Ať už se potřebujete nachystat na pracovní pohovor, čeká vás prezentace před vedením firmy anebo chcete umět pohotově zareagovat na otázky recepční v hotelu na vaší příští dovolené, všechno vám půjde mnohem snáz a plynuleji, když to budete mít natrénované, než když budete vařit z vody.Důležité je nebát se mluvit nahlas. Tím nemyslím, že by vás měla slyšet i sousedka o dvě patra pod vámi, ale když si zase budete jen tak mrmlat něco pod vousy, fungovat to úplně nebude. To, co potřebujete, je zkombinovat tři věci:

  1. Vytvořit v hlavě větu,
  2. vyslovit ji, a
  3. slyšet ji.

Vyzkoušejte to. Uvidíte, že vám učení půjde najednou mnohem snáz.A pokud vám přijde divné mluvit nahlas sami k sobě, posaďte si do křesla plyšového medvěda. Ten je jako posluchač naprosto ideální. Nikdy totiž nikam nespěchá, nevadí mu slyšet jednu větu pětkrát, vydrží vás poslouchat klidně hodinu a NIKDY vám nebude skákat do řeči.


Další články na blogu: