Samomluva neboli self-talk

19.08.2022


Když potkáte na ulici člověka, který si něco povídá sám pro sebe, asi si pomyslíte něco o jeho duševní nerovnováze. Napadlo vás ale někdy, že by samomluva mohla být i užitečná?

Samomluva neboli self-talk je totiž jeden z nástrojů, který vás může v učení angličtiny posunout o pořádný kus dopředu. Je to skvělý způsob, jak se rozmluvit, nacvičit si užitečné fráze, zapamatovat si hromadu nových slovíček a vypilovat mnohem rychlejší a plynulejší projev. A nepotřebujete k tomu nic, jen sami sebe a trochu času.Studenti si často stěžují, že ačkoli absolvovali několik jazykových kurzů a umí si poradit s předložkami i časy a mají za sebou spoustu čtení a poslechových cvičení, když se dostanou do situace, kdy angličtinu potřebují v reálu použít, nedají najednou "dohromady kloudnou větu". A velmi často se domnívají, že jediným východiskem z této situace je absolvovat další lekce angličtiny, konverzační kurz nebo individuální sezení s rodilým mluvčím.

Východisko to samozřejmě je a určitě vám pomůže vaši angličtinu zlepšit. Není ale jediné. Existuje i jiný způsob, jak si procvičit užitečné fráze, zapamatovat si spoustu nových slovíček a zlepšit svůj projev.  A nepotřebujete k němu žádného lektora ani "study buddyho", jen sami sebe. Celé kouzlo totiž spočívá v jediné věci - v připravenosti.Když vás totiž překvapí cizinec s mapou v ruce, je pozdě přemýšlet o tom co říct a co ne, snažit se vybavit si jednotlivá slovíčka, skládat je dohromady a zjišťovat, jestli to puzzle bude fungovat. To, co potřebujete, je otevřít ve své hlavě ten správný "šuplík" a vytáhnout z něj větu, nad kterou už nebudete muset přemýšlet. A abyste takových vět měli v tom šuplíku co nejvíc, potřebujete si je nejdřív v klidu sami sestavit, pak si je několikrát zopakovat, zafixovat si je a přesunout je do dlouhodobé paměti, aby byly "ready to use". A to je přesně ta činnost, kterou se nemusíte zdržovat na hodině s lektorem, protože ji zvládnete úplně nejlíp sami doma.

Problém se vší gramatikou, kterou si během výuky osvojujeme, a se slovní zásobou, kterou si cpeme do hlavy, je totiž v tom, že jde o pasivní znalosti. A abychom je byli schopní v pravý čas použít, potřebujeme je aktivovat. Pokud se chcete naučit vařit, nestačí si jen přečíst kuchařku - musíte si sehnat ingredience, jít do kuchyně a zkusit to. A stejné je to s angličtinou - pokud chcete mluvit, je skvělé naučit se gramatiku a slovní zásobu, ale pak musíte MLUVIT.

A samomluva vám pomůže aktivovat všechny pasivní znalosti bez zapojení partnera.


Když se potřebujete naučit nějakou novou slovní zásobu, zapomeňte na dlouhé seznamy slovíček a učení nazpaměť. Pokud nemáte fotografickou paměť, tahle technika obvykle nefunguje. Místo toho použijte něco, co vám pomůže spojit slovní zásobu s kontextem, a pak MLUVTE NAHLAS. Procházejte se po bytě a pojmenovávejte věci a spotřebiče, nebo zkuste vyjmenovat všechny ingredience, které potřebujete při vaření večeře. Můžete popsat obrázky z dovolené, katalog IKEA, letáky z Lidlu nebo prezentaci kolegy v práci. Jakákoli slovní zásoba, kterou si potřebujete oprášit nebo se naučit vám v hlavě utkví mnohem snáz, pokud ji budete uvádět do kontextu a pokud budete slovíčka říkat nahlas, místo abyste je četli potichu.

Tímhle způsobem si můžete procvičit i gramatiku. Pokud máte například problémy s předpřítomným časem, zkuste při cestě z práce domů  přemýšlet o všech věcech, které jste ten den už udělali nebo  ještě neudělali. Pokud potřebujete procvičit minulý čas, můžete popsat, co jste dělali na poslední dovolené. A pokud se potřebujete lépe cítit s "going to", mluvte o svých plánech na příští víkend.

Můžete se takhle připravit na spoustu situací, které vás mohou v životě potkat.  Ať už se potřebujete připravit na pracovní pohovor, máte přednést prezentaci před vedením společnostk, nebo chcete být schopni pohotově odpovědět recepčnímu v hotelu na vaší příští dovolené, vše půjde mnohem snáz, pokud si to předem nacvičíte, než když budete vařit z vody.A to nejdůležitější: Až si osvojíte veškerou potřebnou slovní zásobu a fráze, nebojte se mluvit nahlas. Nemyslím tím, že by vás měl slyšet soused o dvě patra níž, ale pokud budete jen něco mumlat nebo jen potichu číst slova, nebude to fungovat.

Když si vytvoříte nějakou větu - nebo ji najdete někde v článku či filmu - to, co znásobí vaše šance, že si ji zapamatujete je kombinace toho, že ji VYSLOVÍTE NAHLAS a zároveň ji tak SLYŠÍTE.

Vyzkoušejte to. Uvidíte, že vám učení půjde najednou mnohem snáz.A pokud vám přijde divné mluvit nahlas sami k sobě, posaďte si do křesla plyšového medvěda. Ten je jako posluchač naprosto ideální. Nikdy totiž nikam nespěchá, nevadí mu slyšet jednu větu pětkrát, vydrží vás poslouchat klidně hodinu a NIKDY vám nebude skákat do řeči.


Další články na blogu: