Strašák jménem nepravidelná slovesa

21.09.2020

Každý, kdo se někdy pustil do učení angličtiny a došel až k minulému času, se nutně potkal i s nepravidelnými slovesy. Dost často je to setkání, které studenty napoprvé hodně vyděsí. Obzvlášť když zjistí, že v moderní angličtině se nepravidelných sloves objevuje okolo 300.

"Cože? Kolik? A to všechno se fakt musím naučit?"

Nádech. Výdech. Klid.

Nemusíte.

Pro běžnou domluvu Vám bude stačit odhadem nějakých 100 sloves. A jo, i to je dost. Existuje ale několik způsobů, jak se k učení nepravidelných sloves postavit tak, aby vás to nepřeválcovalo.

Důležité je na začátku nepodlehnout panice. Není to sprint, nemusíte umět všechny a hned. Lepší je vzít to krůček po krůčku. Začít s 10 slovesy a postupně přidávat další. Dobré taky je - jako u každého učení - zjistit, jaký typ studenta jste a jaká metoda tak na vás bude nejvíc fungovat.

Pokud jste typ studenta, který potřebuje věci vidět, mohl by na vás fungovat trik s vylepením seznamu nepravidelných sloves nad pracovní stůl, na dveře ledničky nebo na dveře na záchod. (Lednička zvenčí, záchod zevnitř). Jestli jste navíc i trochu analytik, slovesa si vypisujte. Seznamy a vlastní zápisky noste všude s sebou a když budete mít chvilku, čtěte si.

Jestli víc než na texty zabíráte na hudbu, podcasty a filmy, na seznam na záchodě zapomeňte. Na Youtube zadejte "irregular verbs" a máte pár dní co dělat. Ať už vás zaujme příběh kocoura Maxe, zanotujete si s Fluency MC jeho slavný Irregular Verbs Grammar Rap Song anebo vás za ucho chytí cokoliv jiného, poslouchejte. Ráno při čištění zubů, cestou do práce v autě nebo v autobuse anebo při sekání trávy. Uvidíte, že ze sluchátek se vám ta slovesa do hlavy přímo pohrnou.

A pokud jste hraví a potřebujete si věci "osahat", mohly by vás bavit "kartičky". Hotové kartičky se dají sehnat například na www.karticky.cz nebo na www.kupkanet.com, ale vyrobit si je můžete velmi snadno i sami doma. Potřebovat budete jen tužku, papír a nůžky. A pravítko, pokud to chcete mít hezký... což chcete, že jo.

Na jednu stranu kartičky napište sloveso česky, např. "mluvit", a na druhou stranu kartičky doplňte všechny tři tvary slovesa v angličtině - v tomto případě "speak, spoke, spoken". A kdybyste to chtěli mít dotažené do dokonalosti, je fajn si k tomu přidat i nějaké vzorové věty: "I speak English and Italian. I spoke to Peter yesterday. I have never spoken to a famous person.".

Hromádku takhle vytvořených kartiček pak můžete využívat v práci, doma nebo klidně i na cestách. Mí studenti, kteří tráví většinu svého pracovního dne v kanceláři, si dávají kartičky na hromádku vedle monitoru počítače. Když pak mají chvilku kdy se chtějí odreagovat od práce, sáhnou po kartičce, kouknou na českou verzi a zkouší si vzpomenout na tři anglické tvary (funguje to samozřejmě i naopak 😉). Když správné tvary slovesa z paměti nevydolují, vrátí kartičku zpátky do původní hromádky. Když sloveso umí, odloží kartičku na hromádku na druhé straně stolu. A tahle hromádka postupně roste a s ní i znalosti a sebevědomí mých studentů.

Stejným způsobem kartičky fungují i maminkám na mateřské, které je mají na kuchyni vedle dětských piškotů, studentům v raním autobusu, kteří je přehazují z kapsy do kapsy, nebo všem unaveným rodičům, kteří si večer, když uspí děti, nalijí skleničku, hodí nohy nahoru a projdou si pár sloves před usnutím.

A jestli jste hraví, ale na papírové kartičky vás moc neužije, zkuste zapojit do učení svůj chytrý telefon. Stejně jako na učení jakýchkoliv jiných slovíček, i na nepravidelná slovesa existuje nespočet různých aplikací a her, které vám s učením pomůžou. Mí studenti-hračičkové mají rádi balónky , kolo štěstí anebo třeba landigo, kde si na více než 2000 příkladech můžou ověřit, že nepravidelná slovesa umí správně použít.


A co vy? Jak jste na tom s nepravidelnými slovesy? Není náhodou načase začít si hrát? 😉

 

Další články na blogu: