TOP 13 mýtů o učení

14.05.2021

Mýtus je všeobecně rozšířená nepravda, vymyšlené tvrzení bez dostatečných důkazů. A o učení angličtiny jich koluje celá řada. V tomhle článku najdete hitparádu TOP 13 mýtů, se kterými se já a mí kolegové z řad lektorů jazyků setkáváme nejčastěji.Angličtinu mě naučí dobrý učitel.

Dobrý učitel je skvělá věc. Ukáže vám jak angličtina funguje, vysvětlí všechno čemu nerozumíte a když se začnete ztrácet, vezme vás za ruku a pomůže vám najít správnou cestu. Je to váš parťák do diskuze, někdo, s kým se můžete rozmluvit a natrénovat si správné reakce v různých životních situacích. Bude vás podporovat a pomáhat vám, ukáže vám jak si z učení udělat radost a jak se angličtinou bavit. Jen jednu věc ani ten nejvíc nejlepší učitel na světě nedokáže. Nasypat vám angličtinu do hlavy. Vždycky to budete vy sami, kdo bude muset na své angličtině začít pracovat a věnovat jí svůj čas a energii.


Učení je nuda.

To, že jste kdysi dávno ve škole zívali nad nudnou učebnicí neznamená, že to jinak nejde. Angličtinu se můžete učit hromadou různých způsobů. Můžete koukat na filmy, poslouchat podcasty, přečíst si vaši oblíbenou knížku v originále (nebo ve zjednodušené verzi), zazpívat si písničku se svojí oblíbenou kapelou anebo si zahrát pexeso. Můžete využít kopec aplikací v telefonu, mraky webových stránek, hromadu interaktivních cvičení, zahrát si on-line hry anebo sledovat zajímavé osobnosti na jejich Youtube kanále... Neříkejte mi, že TOHLE VŠECHNO je nuda. Možností je spousta. Určitě najdete něco, co vás chytne.Na učení je potřeba hromada času.

Víc než množství času u učení funguje pravidelnost. Když své angličtině věnujete 15 minut denně, naučíte se mnohem víc než když půjdete jednou za týden na 90 minut do jazykovky na kurz. A ne, učení není antikoncepce, klidně můžete někdy vynechat. Každého z nás někdy bolí hlava nebo se nám vůbec, ale vůbec nechce dělat nic. Když ale najdete ve svém diáři pro angličtinu pravidelné místečko, celkem brzy uvidíte ten rozdíl.


Už jsem na to starej.

Angličtinu se (stejně jako cokoliv jiného) můžete naučit v jakémkoliv věku. Není to o datumu v občance. Je to o vašem zápalu, chuti, motivaci, nadšení, energii a času, které angličtině věnujete.Všichni se učíme stejně.

Možná, že právě tohle je ten důvod, proč jste se s angličtinou ještě neskamarádili. Každý jsme totiž jiný a jinak se učíme. Někdo nové informace sosá z knížek, někdo je potřebuje vidět nebo slyšet a někdo se u učení potřebuje hýbat. Jestli jste až doteď používali způsob, který na vás neplatí, tak není divu, že vás učení nebavilo a nikam moc jste se neposunuli. Ale... nikdy není pozdě začít znova a líp ;)


Na jazyky potřebuju talent.

Nebudeme si lhát. Někomu jdou jazyky snáz, někomu krapet hůř. To, co je ale mnohem důležitější než naše (mimochodem velmi špatně měřitelné) nadání na jazyky, je naše odhodlání a množství času a energie, které učení věnujeme.


Musím se denně učit aspoň hodinu.

Hodina denně by s vaší angličtinou samozřejmě udělala zázraky, ale zpátky na zem: Kdo z nás má opravdu nikým a ničím nerušenou hodinu denně? Dávejte si rozumné cíle. 10 minut na Duolingo je vždycky lepší než nic. A když to situace dovolí, vždycky si můžete svůj čas s angličtinou protáhnout... ;)


Musím mluvit dokonale a bez chyb.

Angličtinu se učíte proto, abyste se domluvili. A to zvládnete i se špatně použitým časem nebo předložkou. Neberte to tak moc vážně - je to jen jazyk a na druhé straně jsou taky jen lidi.Když se mě někdo zeptá, musím odpovědět rychle.

Tenhle mindset jsme si bohužel odnesli ze školy; učitel položil otázku a vítěz byl ten, kdo jako první vystřelil ruku nahoru a odpověděl. Jenže teď už nejme ve škole, tak si dejte klidně pohov. Je úplně v pořádku, že chvilku přemýšlíte co odpovíte. Nadechněte se, srovnejte si myšlenky a v klidu poskládejte svoji větu. Je to konverzace, ne závod F1.


Abych se naučil jazyk, musím žít v zemi, kde se jím mluví.

Když jste se učili plavat, bylo to v rybníce nebo v bazénu? A jaký vliv to mělo na váš plavecký styl? S jazyky je to podobné. Jet do země, kde se mluví jazykem, který se učíte, je super, protože všechno to, co jste se naučili, si vyzkoušíte v praxi. Ale samotné učení můžete provozovat klidně doma na gauči. (Mimochodem - kam by jako měli jet ti, kdo se učí latinu?)


Musím to vysedět.

Ne, ne a ne! Učit se angličtinu neznamená sedět u nudných učebnic! Učit se můžete u vaření, u tance, u jógy, u fotbalu nebo klidně u pletení svetrů. Co baví vás?


Nejlíp jde učení pod tlakem.

Tak tohle je hodně velká blbost. Když jsme ve stresu, náš mozek je připravený na dvě věci: bojovat, nebo prchnout. Rozhodně ne si jen tak s někým poklábosit. Učení vás hlavně musí bavit. Existuje hromada způsobů, jak se učit. Najděte si ten, který baví právě vás a začněte si angličtinu užívat.


Filmy si musím pouštět v originále a bez titulků.

Filmy bez titulků jsou pro hodně pokročilé studenty. Pro všechny ostatní je to čirý masochismus. Kromě toho, když si k anglickému znění pustíte anglické titulky, bude váš mozek zároveň číst a poslouchat a bude tak angličtinu mnohem líp vnímat. Takže - buďte na sebe hodní.Setkali jste se při vašem učení s některým z těchto mýtů? Nebo jste se potýkali s nějakým, který v tomhle článku vůbec nezazněl? Napište mi na karolina@rybkova.cz nebo mi pošlete zprávu na FB nebo Instagramu. Ráda se dozvím vaše vlastní zkušenosti a postřehy. Další články na blogu: