Čas na jazykovou konzultaci?

09.08.2020

Jste odhodlaní. Motivovaní. Přečetli jste mi můj článek Proč "chodit na angličtinu" nestačí a angličtinu jste posunuli mezi TOP 10 vašich priorit. Učíte se. V pauze mezi meetingy vyplňujete on-line testíky, které vám doporučila kolegyně a na záchodě posloucháte TED konference, protože učitelka v jazykovce říkala, že je to fakt dobrý. Svého pětiletého syna nutíte koukat na Mašinku Tomáše v originále a pustit si české televizní noviny byste považovali za smrtelný hřích. Ale pořád vám to do té hlavy neleze... Nejste v tom sami, věřte mi.

V dnešní době je znalost angličtiny a schopnost dorozumět se alespoň v základních životních a pracovních situacích v podstatě nezbytnost. Ať už potřebujete komunikovat se zahraničním kolegou v práci nebo se chcete neztratit na dovolené, angličtina se jako globální komunikační prostředek vždycky hodí.

A tak se pustíte do učení. Nebo alespoň oprašování. Aspoň trochu, říkáte si. Jenže za chvilku zjistíte, že to tak úplně nefunguje. Že z vašeho předsevzetí věnovat angličtině půl hodiny vašeho času denně najednou není ani 10 minut 3x týdně, protože vám do toho vždycky něco vletí. A když už si ten čas vyšpatníte, stejně vám to do té hlavy neleze tak, jak byste chtěli. Začnete se tiše bát, že už jste staří. A že už to lepší nikdy nebude.

V téhle fázi hodně lidí podlehne svodům různých "zaručených metod" nebo zázračných kurzů, které slibují vylepšit naši angličtinu během pouhých 10 lekcí o celou úroveň. Cena těchhle zázraků není obvykle úplně zanedbatelná, ale ten pocit "co když to tentokrát opravdu zabere" je k nezaplacení. Jenže jen na chvilku. Než ti lidé zklamaně zjistí, že ani tentokrát se žádný zázrak nekonal.

Chcete slyšet tajemství? Zázračné metody neexistují. Existuje ale hodně způsobů, které opravdu fungují. A když přijdete na to, který je ten pravý právě pro vás, ušetříte si spoustu trápení i zbytečně vynaložených peněz.

Každý jsme totiž jiný, jinak se učíme a něco jiného při učení potřebujeme. To, co zabralo na vaši kolegyni na vás nemusí zabírat vůbec. Je potřeba zjistit, co funguje právě na vás.

Takže jestli se chcete angličtině věnovat v klidu sami doma, ale nevíte tak úplně jak na to, napište mi na karolina@rybkova.cz  a objednejte se na jazykovou konzultaci. Uvaříme si kafe a během 1 - 1,5 hodiny spolu probereme:

  • jaké máte s výukou zkušenosti
  • jaké jsou vaše cíle, časové možnosti a motivace
  • jaké jsou vaše potřeby
  • jaké bloky vás v učení limitují a s čím bojujete
  • jaký typ studenta jste

A já vám poradím, jak

  • se učit, aby vám to lezlo do hlavy
  • si učení efektivně naplánovat (a plánu se držet)
  • to po vyprchání počáteční euforie nevzdat
  • se naučit mluvit
  • se přestat bát

Angličtina není váš nepřítel. Přestaňte s ní jednou provždy bojovat a pojďte najít způsob, jak se ji konečně naučit.


Další články na blogu:

K tomuto článku mě inspirovala moje nedávná účast na online konferenci pro lektory cizích jazyků, kde jsem měla tu čest být jedním z 23 řečníků, kteří zde přednesli své příspěvky. Mluvila jsem o pěti aspektech, které je dobré si pohlídat, když jako lektor chcete svoji práci dělat dlouhodobě a spokojeně.

Moje mateřština, český jazyk, je velmi složitá. Gramatika je komplikovaná, rozsáhlá a náročná i pro nás, rodilé mluvčí, a její výuce se ve škole věnuje hromada času. Na druhou stranu s výslovností si my, Češi, hlavu lámat moc nemusíme – slova se v češtině čtou tak, jak se píšou. A možná i to je důvod, proč i při výuce cizích...

S pojmy "extrovert" a "introvert" se už někdy určitě potkal každý z vás. Definice říká, že extroverti jsou osoby, které čerpají energii a inspiraci především z okolního světa, zatímco introverti ji čerpají ze světa vnitřního, ze svých pocitů, myšlenek a prožitků.

Nedávno mi volala moje klientka, se kterou se dvakrát týdně potkáváme online na individuálních lekcích. Jestli prý bych se nechtěla ujmout výuky jejího kolegy..?

Na začátku ledna jsem si dala dárek. Po podzimu, který byl v mnoha ohledech náročnější, než jsem čekala, jsem si uvědomila, že ačkoliv miluju svoji rodinu i svoji práci a nevyměnila bych je za nic na světe, potřebuju si od nich trochu odpočinout. A protože jsem introvert a občas dost příšerný asociál, nejlíp dobíjím baterky když jsem sama.

Klienti, kteří se na mě obrací s poptávkou po spolupráci jsou z velké většiny lidé, kteří vědí co chtějí, jsou rozhodnutí pro to něco udělat a na úvodní konzultaci tak přichází s předem formulovaným cílem.

Angličtinu potřebujete ke svému životu nebo práci, ale stále se vám nedaří ji naučit. Už několikrát jste zkoušeli začít, chodili jste na kurzy do jazykovky a po večerech šprtali nepravidelná slovesa, ale to učení vám prostě nejde a nebaví vás a vůbec, nejradši byste na to hodili vidle...? Existuje několik důvodů, proč tomu tak může být.

Ve škole jsme všichni strávili spoustu let a odnesli jsme si odtamtud hromadu vědomostí, zkušeností (ať už dobrých či špatných), a taky určitý způsob učení, mindset, se kterým přistupujeme k novým věcem, které se potřebujeme naučit. A ne vždy je to tak úplně výhra.

Když potkáte na ulici člověka, který si něco povídá sám pro sebe, asi si pomyslíte něco o jeho duševní nerovnováze. Napadlo vás ale někdy, že by samomluva mohla být i užitečná?

Už si balíte kufry na dovolenou? Ať už máte v plánu polehávání na pláži nebo běhání po horách, dobrá knížka se hodí vždycky. Pojďtě se mnou dnes mrknout na pár tipů na čtení, které bude dostatečně dovolekově relaxační a zároveň díky němu nenecháte zahálet svoji angličtinu 😉

Nekrmit

29.04.2022

Nedávno jsem jednu svoji novou klientku trošku zaskočila. Zakoply jsme během diskuze o téma "tancování" a ona zmínila, že se tanci sama aktivně věnuje. Pro mě jako lektorku to byla skvělá příležitost jak klientku "rozmluvit" na tématu, které ji bude bavit.

Jak byste se cítili, kdybyste prodavačku v obchodě s obuví požádali o tenisky a ona vám přinesla holínky? Kdybyste v kavárně místo objednaného cappuccina dostali lungo s mlékem? Nebo kdybyste pod odkazem na on-line kurz o DPH našli kurz o bezpečnosti práce?

Nedávno čekala moji klientku důležitá schůzka se zahraničními obchodními partnery. A protože je profík, na schůzku se pečlivě připravila.

Synchronní výuka, asynchronní výuka, přímá či nepřímá výuka, blended learning... Pryč jsou doby, kdy jediným způsobem, jak se naučit jazyk bylo docházení do skupinového kurzu v jazykové škole. Dnešní doba nabízí nepřeberné množství možností jak své znalosti zdokonalovat, jen v těch názvech aby se čert vyznal... Jestli se v nich ztrácíte, nevíte...

Pro krátké a výstižné představení sebe sama, firmy nebo produktu, se používá slovní spojení elevator pitch. Představení by to mělo být stručné, asi jako kdybyste s někým jeli ve výtahu a měli na vysvětlení pouhou minutu, ale zároveň by mělo náležitě vystihnout podstatu věci.