Jak se vyznat v různých typech výuky?

30.07.2021

Synchronní výuka, asynchronní výuka, přímá či nepřímá výuka, blended learning... Pryč jsou doby, kdy jediným způsobem, jak se naučit jazyk bylo docházení do skupinového kurzu v jazykové škole. Dnešní doba nabízí nepřeberné množství možností jak své znalosti zdokonalovat, jen v těch názvech aby se čert vyznal... Jestli se v nich ztrácíte, nevíte co od které výuky čekat a váháte co si vybrat, tak si v tom pojďte udělat trochu pořádek.Výuka s lektorem


Přímá, nebo také synchronní výuka je jakákoliv výuka, při které máte lektora v přímém přenosu. Může to být lekce v učebně jazykové školy, může to být on-line výuka přes počítač a může to být klidně i intenzivní víkendový kurz v Krkonoších. Základem ale je, že jste vy a lektor v přímém kontaktu a abyste se sešli, museli jste oba synchronizovat své časové možnosti a najít pro obě strany vyhovující termín.

Přímá výuka bývá nejčastěji ve formě individuálních nebo skupinových lekcí. Každá z těchto forem má své plusy i mínusy a je dobré si na začátku dobře rozmyslet, co od výuky čekáte a jak moc specifické požadavky máte.

  • Skupinová výuka nabízí interakci s větším množstvím účastníků a většinou vyhovuje extrovertům, kteří nemají problém mluvit s kýmkoliv se na kurzu potkají. Její nevýhodou je, že v ní není moc prostor pro individuální potřeby jednotlivých účastníků, respektování jejich příliš rychlého/pomalého tempa apod.


  • Individuální výuka je ideální volbou pro ty, kdo se před lidmi mluvit bojí a nejdřív potřebují odbourat bloky a strachy v hlavě. Rozumné je také o individuálu uvažovat ve chvíli, kdy chcete svoji angličtinu oprášit super rychle kvůli pracovnímu pohovoru nebo služební cestě a potřebujete, aby vám lektor pomohl přímo s tím, co vás momentálně trápí.

Mezi přímou výuku patří i čím dál oblíbenější zážitkové kurzy jazyků. V angličtině (nebo jakémkoliv jiném jazyce) můžete vařit, ochutnávat víno, hrát deskové hry, šlapat po horách nebo třeba vytvářet vánoční ozdoby.
Výuka bez lektora


Při asynchronní výuce s lektorem své časové možnosti koordinovat nijak nemusíte, protože se učíte kdy vy sami chcete a kdy se vám to hodí. Na lektorovi jste časově naprosto nezávislí, protože se vašeho učebního procesu přímo neúčastní - proto se asynchronní výuce často říká i nepřímá.

Asynchronní výuka je v podstatě forma kontrolovaného samostudia, takový upgradovaný korespondenční kurz v Google Classroom.

  • Každý týden dostanete nové zadání
  • Máte 6 dní na jeho vypracování a odeslání zpět
  • Následně získáte ke všem úkolům zpětnou vazbu

Stejně jako u přímé výuky i u té asynchronní můžete studovat ve skupině nebo individuálně. Výhodou skupinových kurzů je větší možnost interakce mezi jednotlivými účastníky. Velmi často je součástí kurzu i podpůrná skupina např. na Facebooku, kde spolu můžou studenti komunikovat, sdílet své trable a úspěchy a navzájem se podporovat.

Individuální kurzy, které svým studentům nabízím já, jsou šité na míru pro daného jednotlivce. Na začátku spolupráce si se studentem ujasníme na jaké jazykové úrovni je, na co se potřebuje zaměřit, jaké jsou jeho cíle a časové možnosti a já mu podle toho sestavím personalizovaný studijní plán. Každý týden pak ode mě můj student dostane takové zadání, které mu pomůže vytyčených cílů dosáhnout. Nečekejte ale stohy nečitelných kopií a nudná cvičení z učebnic. Abychom se něco nového naučili, musí nás učení hlavně bavit. Proto pro výuku používám videa, poslechy, on-line procvičování, aplikace, obrázky a aktivity, u kterých studenti často zapomenou na čas a taky na fakt, že se vlastně učí.


Optimální mix


Když namixujete přímou a nepřímou výuku dohromady, vznikne blended learning. Za mě to úplně nejvíc nejlepší, co pro svoji angličtinu můžete udělat. S mými studenty kombinujeme asynchronní a přímou výuku podle jejich aktuálních potřeb, od setkání jednou za dva týdny se samostudiem na půl hodiny za týden až po super intenzivní kurz, kdy jsme se s klientem setkávali on-line 3 x týdně a k tomu měl ještě na další 3 hodiny samostatnou práci.

Možná vás napadá, jestli jsou blended learning nebo sama asynchronní výuka vhodné úplně pro každého. Odpověď je: ne, nejsou. Asynchronní výuka vyžaduje odhodlání, motivaci a chuť na sobě pracovat. Funguje skvěle těm studentům, kteří si najdou na angličtinu 5 -15 minut každý den, učení berou jako radost a baví je na sobě pracovat. Pokud někdo ale není ochotný posunout učení na žebříčku svých priorit mezi "top10", nemá smysl se do asynchronní výuky nebo blended learningu pouštět.Vlastně to není nijak složité, že? Důležité je si dobře rozmyslet, jaká forma výuky je právě pro vás v danou chvíli optimální. Pokud si nevíte rady, napište mi do kontaktního formuláře nebo na e-mail karolina@rybkova.cz . Probereme vaše potřeby, cíle a možnosti a vymyslíme tu nejvhodnější variantu právě pro vás.